Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2
Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2 Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2
Product Details:
  • Color Blue & Black
  • Type Pneumatic Brad Nailer
  • Material High Strength Alloy & ABS
  • Power Source Air (Pneumatic)
  • Rated Power Manual, Utilizes Air Pressure
  • Voltage Not Required (Pneumatic Tool)
  • Dimensions Approx 240mm x 240mm x 60mm
  • Click to View more
X
Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2 Price And Quantity
Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2 Product Specifications
  • 1.4 kg
  • Standard Air Connector
  • Approx 240mm x 240mm x 60mm
  • Air (Pneumatic)
  • Pneumatic Brad Nailer
  • High Strength Alloy & ABS
  • Not Required (Pneumatic Tool)
  • Blue & Black
  • Manual, Utilizes Air Pressure
  • Trigger Lock
  • 15-50 mm
  • Ergonomic Non-slip
  • 1/4 inch NPT
  • Sequential
  • Bottom Loading
  • 50 mm
  • Carpentry, Furniture, General Fastening
  • 60-100 psi (4.2-7.0 bar)
  • 15 mm
  • 18 Gauge
  • 360° Adjustable
  • 100 nails
  • Powder Coated
Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2 Trade Information
  • Cash on Delivery (COD)
  • All India
Product Description
Versatility and Material Excellence for Commercial Applications
Global Delivery and Competitive Export Rates
Product details
Application
Modular / Kitchens To Join Mdf to Mdf,Ply & Particle Board Wooden Flooring Wooden skirting
Air Pressure
75 - 90 PSI
Gauge
18 gauge
Model Name/Number
PRO-PB18G50V2
Warranty
Custom
Brand
Kaymo
FAQs of Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2:
Q: How does the sequential firing mode benefit users?
Q: What materials can this brad nailer effectively fasten?
Q: Where is the Pneumatic Brad Nailer PRO-PB18G50V2 mainly used?
Q: What is the typical operating air pressure required for this tool?
A: The ideal operating air pressure ranges from 75 to 90 PSI, ensuring champion performance for a variety of fastening tasks.